Nocne EEG

Nocne 12 h wideo EEG – pogłębiona diagnostyka padaczki

U około 70 % pacjentów, u których zdiagnozowano padaczkę udaje się opanować napady farmakologicznie, podając leki przeciwpadaczkowe. Niestety u co najmniej 1/3 pacjentów z padaczką nie udaje się uzyskać ustąpienia napadów. W takich przypadkach potrzebna jest pogłębiona diagnostyka. Jednym z badań, które warto wykonać w przypadku padaczki opornej na leczenie jest wielogodzinne badanie wideo EEG. Ułatwia ono diagnostykę różnicową padaczek oraz napadów padaczkowych i nie padaczkowych. Dzięki wielogodzinnym badaniom wideo EEG wykrywalność padaczkowych wyładowań, zarówno napadowych, jak i międzynapadowych, zwiększyła się o 1,5–3 razy w porównaniu z rutynowym badaniem EEG. Badania prowadzone w USA i w Europie Zachodniej wskazują, że 12-24 godzinne wideo EEG zwiększa szansę na uchwycenie międzynapadowych nieprawidłowości oraz samego napadu czy napadów.

Wielogodzinne nocne badania EEG dają bardziej pogłębiony obraz zmian i dynamiki nieprawidłowości. Takie badania wykonuje się zarówno u dzieci jak i dorosłych. W CDP 24, można wykonać całonocne badanie wideo EEG. Przez całą noc, obserwowane są różne fazy snu, a także wybudzenia, ponowne zasypianie, napady przysenne a także napady po przebudzeniu. Oprócz zapisu EEG prowadzony jest zapis wideo.

Jak wygląda całonocne badanie wideo EEG?

Pacjent wraz z opiekunem zgłasza się do placówki. Przygotowywany jest do badania (założenie czepka, podłączenie elektrod, wywiad). Po założeniu czepka, pacjent przebywa w pokoju przygotowanym do badań wideo EEG. Przez cały czas prowadzony jest wideo monitoring wraz z zapisem EEG. Do momentu zaśnięcia pacjent może czytać, rozmawiać, bawić się zabawkami (w przypadku dzieci). Po zaśnięciu zapis EEG wraz z wideo jest kontynuowany do rana, do momentu obudzenia się pacjenta. Zapis trwa jeszcze około godziny po wybudzeniu. Przez cały czas badania technik EEG sprawdza czy zapis jest poprawny technicznie.

Pacjent (dziecko lub dorosły) w czasie badania wygodnie śpi. W pokoju znajduje się łóżko dla opiekuna pacjenta. Do dyspozycji pacjenta i jego opiekunów jest aneks kuchenny, kawa, herbata a rano lekkie śniadanie.

Badania wykonywane są przez zespół doświadczonych techników posiadających licencję PTNK, opisy badań EEG dzieci wykonuje pani dr Iwona Terczyńska posiadająca licencję PTNK, lekarz pediatra, specjalista neurologii dziecięcej. Badania EEG dorosłych opisuje p. Lidia Wołkow posiadająca licencję PTNK, specjalizująca się w opisach badań EEG dorosłych.   

Badania EEG w godzinach wieczornych

Badania EEG dzieci są zazwyczaj przeprowadzane we śnie. Jednak wielu dzieciom trudno jest zasnąć na badaniu EEG przed godziną ich naturalnego snu. Są nerwowe, niespokojne i niechętne do współpracy. Mimo wysiłku rodziców i techników EEG badanie często się nie udaje. Rozwiązaniem tego problemu może być wykonanie standardowego badania EEG we śnie, ale w godzinach wieczornych i nocnych. W CDP24 mogą Państwo wykonać takie badania również w godzinach 20.00 – 24.00.

Centrum Diagnozowania Padaczki

 

project: pawelkrol.it     

 

 

   

Please publish modules in offcanvas position.